معرفی کتاب 3 ـ حقوق ثبت

 

کتاب حقوق ثبت (جلد اول ـ ثبت املاک) دکتر جعفر جعفری لنگرودی که در اواسط دهه پنجاه شمسی نگارش یافته یکی از پرمایه ترین و علمی ترین کتاب های حقوقی در زمینه ثبت املاک می باشد که با قلم شیوا و استدلال زیبای دکتر جعفری لنگرودی مزین و منقش یافته است

شاید بتوان در نگاه اول نگارش کهن و الفاظ مهجور را از نکات نقص و ضعف این کتاب شمرد لاکن با تدبر و تامل می توان این مجلد را در دسته کتاب های کاربردی و حل مشکلات ثبتی در مراحل پیچیده تر قرار داد و راهگشای مراجع بزرگی همچون هیات نظارت و شورای عالی ثبت باشد و برای نمایندگان ثبت جولانگاهی خواهد بود که خود را در فضای کارشناسی قرار داده و در آن مسیر قدم بزنند . (به عنوان نمونه ـ مباحث فصل هشتم)

این اثر در وهله اول تسلط نویسنده را در شناسایی اصطلاحات و عملیات ثبتی به ذهن می آورد ، نقیصه ای که در اکثر کتاب های نگارش یافته در جرگه حقوق ثبت وجود دارد زیرا اکثر نویسندگان کسانی هستند که در مراکز علمی و دانشگاهی به تدبر و تعمق در مسائل خاص حقوقی پرداخته و اندک آشنایی با عملیات و فرایند ثبتی ندارند .

دانشمند محترم به دلیل تسلط خود به مسائل حقوقی و قوانین جاری در کشور توانسته است در شرح و بسط عملیات ثبتی به زیبایی ادله حقوقی خود را پرورش دهد و فضای کتابه را از رایحه علمی سرشار سازد و آشنایان با علم حقوق از این فضا بهره ها خواهند برد .

مع الاسف در برخی از نقاط کتاب ، نکات تاریکی دیده می شود که مسلم اگر نویسنده محترم مجال بیشتری می یافت آن تاریکی ها در ویرایش های بعدی روشن می شد .

نویسنده در این اثر دامنه قلم فرسایی خود را وسیع نموده و فقط به مسائل ثبتی نپرداخته بلکه در چندین مبحث به مسائل عمیق و کاملا تخصصی ورود کرده که می تواند چشمه ای برای تشنه کامان دانش . (به عنوان نمونه ـ اماره خلاف ص 52)

مسلم است مسائل مستحدثه ای که بعدها دامنگیر ادارات ثبت شد در این کتاب نیامده باشد متل مبحث تجمیع دو پلاک

 

 

فهرست فصول کتاب

فصل اول

هدف ثبت املاک و اسناد ـ ثبت عادی و ثبت اجباری ـ تاریخ حقوق ـ آگهی ماده 9 و 10 ـ شماره گذاری املاک ـ از قلم افتاده ـ مال مورد تقاضای ثبت

فصل دوم

اظهارنامه ـ متقاضی ثبت ـ تقاضای ثبت

فصل سوم

عملیات مقدماتی ثبت ـ ثبت ملک و آثار آن

فصل چهارم

اعتراض به ثبت

فصل پنجم

سند مالکیت

فصل ششم

تفکیک ـ هزینه تفکیک

فصل هفتم

نظم عمومی در ثبت املاک

فصل هشتم

مسائل متفرقه (تعرض در مسائل ثبتی ـ مراجع رسیدگی در مسائل ثبتی ـ ثبت اراضی مستحدث و ساحلی ـ فقدان پرونده ثبتی)

/ 2 نظر / 582 بازدید
برتارک علم

وبلاگ "برتارک علم" وبلاگ هوادران استاد جعفری لنگرودی، شما را لینک کرد.در صورت تمایل مارا لینک کنید.منتظر نظراتتان هستیم.

دنیا

سلام خسته نباشید. من این کتاب حقوق ثبت املاک دکتر جعفری لنگرودی را می خواهم سفارش برای خرید بدهم. اما هیچگونه سفارش یا دانلودی وجود ندارد